Орієнтована тривалість читання статті ~ 3 хв.

Їжа- один з важливих компонентів нашого життя. Вона дає нам сили та енергію, щоб рости, жити і розвиватися. Однак, їжа, сам процес харчування є важливий не тільки з біологічної, але й з психологічної точки зору. 

Що для людини є їжа?

Це – одна з перших речей в нашому житті. Тільки народившись, ми їмо. Для немовляти харчуватись – один з найважливіших процесів у житті. Це не тільки наповнення організму їжею, але з процес єднання з матір’ю. Взаємодія мами і дитини дуже сильна, наповнена любов’ю, піклуванням, близькістю. Малюк заспокоюється, радіє і почувається в безпеці, якщо він ситий.

Саме тому багатьом дорослим людям прийом їжі і почуття ситості дає відчуття безпеки і турботи про них.

Як формується харчова поведінка?

Далі дитина росте і починає харчуватись сама. Тут батьки починають формувати харчові навички дитини – коли, скільки, що вона їсть. Дуже важливо, чи дозволяють дитині самій брати участь у цих процесах. 

Коли дитина стає самостійною, на основі харчових навичок у неї формується харчова поведінка. Те, якою вона буде, залежить як від дитини, так і від батьків. «Маєш поїсти перед виходом», «поки не доїж – нікуди не підеш», «щоб бути здоровим – треба багато їсти» і тд. Думаю, кожен з нас має власні приклади таких слів.

Переважно, те, як нас навчили їсти батьки, зберігається протягом усього життя.

Ми починаємо пов’язувати свої стани, емоції і харчування. Коли сумно – їмо шоколадку (або хто що любить), коли нервуємо  – нічого взагалі «не лізе», а в декого рівно навпаки – «нерви», стрес викликають дикий апетит. Тому в дорослому віці їжа і її прийом – не просто процес насичення організму, а цілий ритуал, який приносить нам те, чого ми хочемо. 

Дієта також є однією з складових харчової поведінки. Буває так, що людині не допомагає дієта, вона не може її дотримуватись, не може скинути зайву вагу. І справа тут може бути якраз у “голові” людини, тобто в її психології.

Саме тому їжа і харчування взагалі – важлива сфера у житті кожного з нас. Якщо хочете дослідити себе, подумайте, які в Вас є харчові звички, що і коли Ви полюбляєте їсти. Можливо, результати Вас здивують!