Орієнтована тривалість читання статті ~ 3 хв.

Стрес – це слово, яке ми тепер чуємо повсюди. Хтось розповідає, що в нього стрес від роботи, стрес від наших автодоріг або ж стрес від новин по телебаченні. Чому ж такі різні події викликають один і той ж наслідок?

Що ж таке стрес? 

Це – відповідь організму на будь-які обставини, які вимагають уваги або активних дій. Тобто кожного разу, як Вам потрібно зробити щось нове, підійти в невідоме місце чи коли виникають непередбачувані обставини, Ви відчуваєте стрес. 

Як це відбувається? 

Організм активно задіює нервову систему людини, стимулює роботу певних частин мозку та залоз. Починають вироблятися гормони, які готують людину до небезпеки та швидкої відповіді на неї. Процес супроводжується різними емоціями: хвилюванням, тривогою, збудженням, тощо. 

Цей механізм відточувався тисячами років життя людини «у лоні природи», коли їй потрібно було здобувати їжу, тікати від хижаків і виживати. Пройшли роки, за нами вже не бігають і не намагаються з’їсти, проте в людини реакція залишилась такою ж. І тепер стресом є всі інші чинники, які є незвичними для нас.

Чи є стрес чимось поганим?

Для цього потрібно розрізняти різні види стресу. Так, є так званий позитивний стрес – еустрес, та негативний – дистрес.

Еустрес виникає, коли його викликають позитивні події (наприклад, весілля, народження дитини, повернення з заробітків додому до сім’ї). Переживаючи таке, людина самостійно справляється з емоціями, фізичними реакціями організму, що дозволяє їй розвиватися і ставати стійкішою до різних проблем.

Дистрес – негативна форма, яка виникає при тривалій дії стресу (і людина не може її подолати), при важких життєвих обставинах. Вона характерна тривалим відчуттям таких емоцій, як тривога, пригнічення, виснаженням своїх сил та ресурсів, зниженням працездатності. Саме дистрес є негативним для людини та її життя. 

Що робити, якщо Ви відчуваєте тривалий дистрес?

Якщо не вдається самостійно з ним спровитись, зверніться до спеціалістів – психологів/психотерапевтів та медиків. Можливо, причина не тільки в навколишньому середовищі, але й в організмі, надмірній роботі деяких органів.

Підсумовуючи, стрес сам по собі не є чимось поганим – він домомагає нам жити та розвиватися. Тільки тривалий стрес може виснажити людину та негативно вплинути на її життя.