Орієнтована тривалість читання статті ~ 5 хв.

Часто можна зустріти твердження, що любити себе значить бути егоїстом. Але чи це насправді так? Давайте розбиратися.

Егоїст – це людина, яка повністю сконцентрована на собі та своїх бажаннях. У відносинах з іншими вона завжди ставить у пріоритет себе, а інші люди для них другорядні або ж взагалі не важливі, егоїсти не цінують і є не дорожать їхньою думкою. Тут важливо підмітити, що егоїсти бувають різні – є такі, які стараються налагодити стосунки з іншими, прагнуть змінитися, тримають баланс між собою та світом. А є такі, що повністю закохані в себе (наприклад, нарциси). З егоїстами доволі важко взаємодіяти, адже якщо їм щось не підходить, або їм це не вигідно, вони припиняють будь-яку роботу. Думаю, кожен з нас зустрічався в житті з такими самозакоханими людьми.

Побудувати стосунки з егоїстом – взагалі складна справа.

То невже, якщо любиш себе, ти обов’язково стаєш егоїстом? Відповідь – ні. 

Любов до себе – це інша річ, ніж егоїзм. Любити себе означає цінувати себе, ставитись до себе добре і при цьому могти проявляти любов до інших. Відомий психолог, автор книги «Мистецтво любові» Еріх Фромм взагалі стверджує, що не полюбивши себе, не можливо по справжньому любити інших (дуже раджу прочитати цю книгу).

Любов до себе проявляється по-різному. Це може бути піклування про себе, свій фізичний стан, своє здоров’я (лягти спати вчасно, менше нервуватися через дрібниці, підтримувати здоровий спосіб життя). У соціальній сфері любов проявляється в побудові і підтримці стосунків з цінними Вам людьми, у відмові від спілкування з неприємними персонами. Також вона може бути як відмова від шкідливих звичок, поганої роботи, тощо.

Іноді таку концепцію любові до себе називають “здоровим егоїзмом”. Під нею мають на увазі, щоб людина в міру думала і ставила себе на перше місце в своєму житті, але без шкоди для інших людей.

З усього вищеперечисленого можна зрозуміти, що егоїсти насправді щиро себе не люблять. Хоча в їхньому центрі життя вони самі, вони можуть не цінувати себе. Відповідно, вони не можуть цінувати і любити інших. Справжня любов до себе –  необхідна і потрібна річ, а не погана чи постидна.

Люби свого ближнього, як самого себе.